Aliya İzetbegoviç

Bu günleri gösteren yüce Allah'a hamd ediyorum. Tarihimizi kanımızla yazdık. Evlerimiz yakılıp yıkıldı. Düşmanlarımız mert değildi, alçakça katliamlar yaptılar. Yapılan katliamları dünya şimdilerde ortaya çıkartılan toplu mezarlardan anlamaktadır. Bu gerçekleri haykırmıştık, duyan olmamıştı. Tüm acılara rağmen çok şükür ayaktayız. Yıkılan ev ve camilerimizi yeniden inşa ettik. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Onlarla inşallah cennet'de buluşacağız, onları Allah'ın ve meleklerinin huzurunda şanlı direnişlerinden dolayı kutlayacağız. Gelinen noktada herşey bitmiş değil, yeni başlıyoruz. Başlattığımız mücadelede eksiklikler olmasına rağmen bir yerlere geldik. Bundan sonra görev sizlerindir. İlerleyen yaşım ve sıhhatim nedeniyle aktif siyaseti bırakıyor, bir nefer olarak ömrümü halkıma hizmet etmek isteyen siyasilere destekle yaşayacağım. Allah'a hamd ediyorum ki bugün elimdeki dalgalanan bayrağı teslim edeceğim inanmış yüzbinler var. Artık Bosna Hersek hür ve bayrağımız kendi topraklarımızda dalgalanıyor. Selam sana ey halkım.
Aliya İzetbegoviç, uluslararası kabul edilmiş Bosna-Hersek devletinin ilk Cumhurbaşkanıdır. Bosna-Hersek tarihinin en ağır döneminde cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan İzetbegoviç, aynı zamanda çağdaş Bosna-Hersek'in kurucusudur.

1925 yılında Bosanski Şamats'ta dünyaya gelen Aliya İzetbegoviç'in çocukluk ve okul yılları Saraybosna'da geçer ve mezun olduğu Hukuk Fakültesinden sonra Saraybosna'nın bir çok şirketinde çalışır.

Siyasi görüş ve faaliyetleri nedeniyle iki kez tutuklanarak mahkum edilmiştir. Siyasi bir uydurma olarak bilinen "Saraybosna Süreci" duruşması esnasında 13 kişilik grubun bir numaralı sanığı olarak 14 yıllık hapis cezasına çarptırılır.

İzetbegoviç'in girişimi sonucu 25 Mayıs 1990 yılında kurulan Demokratik Eylem Partisi'nin (Staranka Demokratske Akcije) ilk başkanı olarak seçilir.

1990 yılında ilk kez gerçekleşen çok partili seçimlerde Demokratik Eylem Partisi'nin galip çıkması ile Aliya İzetbegoviç Bosna-Hersek Cumhuriyeti Başkanlık Konseyi Başkanı görevine seçilir.

İzetbegoviç, 1996 yılında, savaş sonrası dönemde düzenlenen ilk çok partili seçimlerde, Bosna-Hersek Başkanlık Konseyi Üyesi ve ardından Dönem Başkanı görevine seçilmiştir.

10 yıl süre ile Bosna-Hersek Başkanlık Konseyi Üyesi görevinde bulunan Aliya İzetbegoviç, sağlık problemleri sebebi ile 2000 yılında görevinde ayrılmak zorunda kalır.

13.10.2001 tarhinde düzenlenen Demokratik Eylem Partisi (SDA) üçüncü kurultayında parti başkanlığına aday olmayan İzetbegoviç, kurduğu partinin başında onursal başkan olarak kalır.

"Doğu ve Batı arasında İslam", "Yeniden doğan İslam'ın sorunları", "İslam Bildirgesi", isimli kitaplarının yanısıra çok sayıda araştırma konulu kitabı bulunuyor. Adı geçen kitaplar bir çok yabancı dile çevrilerek değişik ülkelerde yayımlanmıştır. 1999 yılında "Özgürlğe Kaçışım" adlı kitabı ardından 2000 yılında "Hatıralarım" isimli kitabı çıkar.

"Kral Faysal", "Washington Demokratikleşme Merkezi" gibi ödüllere sahip olan İzetbegoviç; 1995 yılında İspanya'nın önde gelen gazetelerinden "El-Mundo" gazetesi tarafından yılın adamı seçilir. 1997 yılında, İstanbul Marmara Üniversitesi insan hakları ve barışın sağlanılmasında oynadığı rol nedeniyle İzetbegoviç'e onursal doktor ünvanını verir. Ayrıca 1998 yılı Kran Montana Forumunda, İnsan haklarının geliştirilmesi alanında sarfettiği gayret nedeniyle bir ödüle daha layık görülür.

Siyasi sahneden çekilmesine rağmen Aliya İzetbegoviç çok sayıda Devlet adamı ve diplomatlar tarafından ziyaret edilmeye devam edilir.

Ünlü bir diplomatın söylediği;"Aliya İzetbegoviç olmasaydı bugün Bosna-Hersek Devleti'de olmayacaktı" sözleri uzun zaman hatırlanacaktır.

Bosna-Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç 19 Ekim 2003 tarihinde Hakk'ın rahmetine kavuşup 22 Ekim 2003 tarihinde Saraybosna'da toprağa verilmiştir.  

Fotoğraflar

7.Müslüman Tugayı Komutanı Şerif Petkoviç´ten bilgi alırken...
Savaş zamanında birlikleri selamlarken...
Srebrenitza Katliamı Anma Töreni´nde dua ederken...
Ayvaz Dede Şenlikleri´nde Reis-ul Uleması Dr. Mustafa Ceriç ile sohbet ederken...
Srebrenitza Katliamı Anma Töreni´nde dua ederken...
Ayvaz Dede Şenliklerinde...
Oğlu Bakir İzzetbegoviç ile birlikte hac görevini yerine getirdiği günlerde...